Strona główna
Fundacja
Festiwal Na Rzecz Edukacji 1 Piknik Abolwentów Przyjaciele Media Kontakt
Zorganizuj happening PIERWSZEGO DNIA WIOSNY - 21 marca 2025 roku.            Zorganizuj happening w DNIU EDUKACJI NARODOWEJ - 14 października 2025 roku.                 

Festiwal Na Rzecz Edukacji

Szanowni,

zapraszamy Was do współorganizacji wydarzeń promujących Waszą szkolną jak i lokalną oświatę.

Naszym wspólnym celem powinno być stworzenie cyklu wydarzeń artystyczno-społecznych, które będą zwracać uwagę na potrzebę wspierania polskiej edukacji. Powinny zainspirować społeczeństwo do zaangażowania się w działania na rzecz edukacji oraz zapoczątkować tradycję działań charytatywnych na rzecz edukacji – wzorowanych na WOŚP, ale dedykowanych szkołom, uczniom i środowiskom zajmujących się edukacją.

Projekt WOŚP nastawiony jest na wspieranie służby zdrowia. Z tego względu ma charakter centralistyczny, czyli fundusze wpływają na jedno konto i stamtąd płyną do beneficjentów w formie sprzętu. Wspieranie edukacji musi mieć charakter lokalny: powiatowy, miejski, gminny a nawet szkolny. Lokalne środowiska najwięcej i dokładnie wiedzą jakie potrzeby mają placówki oświatowe od żłobków do szkół ponadpodstawowych, Uniwersytety Złotego Wieku po szkoły przyszpitalne i sanatoryjne a może i w więzieniach czy poprawczakach. Do środowisk edukacyjnych trzeba też zaliczyć te działające w placówkach kultury, jak: domy kultury, muzea, teatry, kina, biblioteki, instytucje muzyczne i taneczne a także sportowe. Wydarzenia, które proponujemy, to nie tylko wsparcie dla lokalnych placówek, ale także okazja do budowania więzi społecznych, wymiany doświadczeń i inspirowania do dalszych działań na rzecz rozwoju edukacji.

Imprezy powinny mieć charakter ogólnodostępny, a więc odbywać się w przestrzeni otwartej, dostępnej dla przypadkowych przechodniów: w parku, na miejskim placu itp. Mogą to być koncerty, pikniki ale najlepszą forma wydaje się nam jest happening. Wydarzenie to charakteryzuje się spontanicznością, angażują przechodniów, gdzie nie ma wyraźnego podziału na koryfeuszy i uczestników-odbiorców. Happeningi z definicji mają charakter zabawy idącej ręka w rękę z poważniejszymi tematami. Do współpracy zachęcajcie nie tylko szkoły, ale również lokalne organizacje pozarządowe, firmy, instytucje kultury oraz indywidualnych mieszkańców, którzy chcą wesprzeć tę inicjatywę. Można też skorzystać z dotacji celowych, czy małych grantów.

Proponujemy aby nasze happeningi organizować w kluczowych momentach roku szkolnego, takich jak Powitanie Wiosny (21 III) i Dzień Edukacji Narodowej (14 X). Dwa wyjątkowe happeningi mają nie tylko zainspirować, ale i sprowokować do myślenia o potrzebach edukacji a następnie do DZIAŁANIA.

Każde kolejne wydarzenie może być poświęcone wybranemu lokalnie przesłaniu. A mogą to być wydarzenia poświęcone edukacji: artystycznej, prozdrowotnej, przyszłości, ekologicznej, naukowej, obywatelskie, psychologicznej i emocjonalnej, zawodowej, wielopokoleniowej itp. Proponujemy, aby zawsze obecne było przesłanie, że zbieramy także na wsparcie talentów.

Wydarzenia te powinny mieć w całej Polsce wspólną integrującą nas nazwę. My proponujemy

FESTIWAL NA RZECZ EDUKACJI.

Organizowaliśmy takie wydarzenie w 2010 roku w Warszawie. Na jego potrzeby opracowaliśmy: logo, Jingle - motyw muzyczny, które teraz będą identyfikowały całą kampanię, profil na FB - Festiwal Na Rzecz Edukacji >> Facebook a także stronę www.narzecz-edukacji.pl. W tych miejscach publikowalibyśmy Wasze dokonania, ich sumę. Powyższe przekażemy społeczeństwu  bezpłatnie, ukażemy na mapie wydarzeń, jak też bezpłatnie będziemy publikować przysłane materiały informacyjne: teksty, fotografie, filmy.

Jesteśmy przekonani, jeżeli pod jedną nazwą i logiem w różnych miejscach Polski odbędą się w tym samym czasie imprezy na rzecz edukacji, to zainteresują się tym media, instytucje, firmy a zwłaszcza inne środowiska społeczeństwa a może ministerstwa nadzorujące różne typy szkół. Będzie to najbardziej oddolny, obywatelski ruch służący edukacji, która znajduje się przecież w Polsce na trzecim miejscu w rankingu najważniejszych społecznych potrzeb zaraz po bezpieczeństwie i zdrowiu.  

A teraz oczywiście najważniejsze, czyli pieniądze. Organizujemy te wydarzenia po to, aby zdobyć fundusze na dofinansowanie edukacji. Sami wiecie jakie są najważniejsze potrzeby Waszych środowisk edukacyjnych. Wybierzcie lokalną organizację, która udostępni swoje konto i uzgodnionym zakresie będzie Was finansowo reprezentowała.  Dogadajcie szczegóły programowo-finansowe między beneficjentami. Określcie też Wasze potrzeby rzeczowe, które może ktoś Wam je przekaże. Następnie uzyskajcie zgodę na zbiórkę publiczną. Pieniądze będą zbierać do puszek, oklejonych logiem, wolontariusze z identyfikatorami, sprzedawajcie cegiełki, zorganizujcie kiermasze, loterie fantowe, wpłaty z aukcji na żywo i licytacji przez Internet, zbiórki poprzez Zrzutka.pl czy  Siepomaga.pl, SMS-y. Sposobów jest wiele, wystarczy zapytać o nie AI. Darowizny rzeczowe i finansowe darczyńca może odpisać od podatku na podstawie wystawionego zaświadczenia czy umowy. PROBLEM MOŻE BYĆ PRZY PODZIALE DAROWIZN, ale i tu można znaleźć sposób. Znajdziecie je w 1. Podpowiedzi.

 

 Wierzymy, że wspólnie możemy zrobić coś wyjątkowego dla polskiej edukacji. Liczymy na Wasze zaangażowanie i kreatywność – tylko razem możemy stworzyć trwałą tradycję wspierania naszych szkół i naszych podopiecznych, bo uczeń, bez względu na to ile ma lat, jest najważniejszy.

 Zapraszam.

Zainteresowanych proszę o potwierdzenie chęci udziału. Wtedy prześlemy inne nasze doświadczenia w formie ściągawek. Będziemy też podpowiadać.

Chętnie upowszechnimy Wasze dokonania i doświadczenia.

 Społeczny Fundusz Stypendialny
Fundator Włodzimierz Taboryski

                                                 biuro@fundusz-stypendialny

Tam wyślemy zaproszenia do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu.









 

 

 

Projekt graficzny: light vision studio Wykonanie: T2 Internet, Powered By RiseNet CMS © 2014